روناک یاسین اعتباری برای کرد

پس از مهاجرت به عراق , تحصیلات خود را در دانشگاه بغداد در رشته ی علوم تربیتی ادامه داد و پس از آن راهی دانشگاه بیروت شد. "یاسین"، سال 1949 وارد دانشگاه الزهرا مصر شد .
وی، سال 1953 دارای کرسی در دانشگاه سوئد شد. سپس در دانشگاه مسکو به تحصیل در رشته ی جامعه‌‏شناسی و تاریخ پرداخت. تحقیق در زمینه اسطوره شناسی در مصر , سوریه و چین، فعالیت " روناک یاسین" در فاصله سال 1965 تا 1967 بود.

وی سپس برای تدریس به دانشگاه‌‏ هاروارد آمریکا رفت، در آنجا به تدریس
اسطوره‌‏شناسی پرداخت ،سال 1969 "یاسین" به همراه "ساموئل بکت" رمان‌‏نویس ایرلندی و برنده جایزه نوبل، جلسات نقد ادبی درام های تمثیلی را برگزار کرد وسال 1972 کاندیدای جایزه ادبی پولیتزر شد . روناک یاسین"، 30 سال در رشته‌‏های زبان و ادبیات انگلیسی، فرانسه ، لاتین، روسی , زبان شناسی و اسطوره‌‏شناسی به تدریس در دانشگاه‌‏های معتبر پرداخت . از جمله آثار این نویسنده و محقق کرد می‌‏توان به 110 مقاله ادبی و تحلیلی در تحقیق اسطوره‌‏شناسی , مجموعه نقد ادبی, بررسی اسطوره‌‏ها از مصر تا چین ، داستان روایتی , خاطرات یک رعیت کرد و مجموعه مقالات انتقادی "مافیای قدرت" و "دفن دموکراسی" اشاره کرد .

این نویسنده ی غربت گزیده که تصویر او بر جلد آخرین شماره مجله نیویورک نقش بسته، سال 1972 همان سال که کاندید جایزه پولتیزر بود برای اولین بار به کردستان عراق باز می‌‏گردد و به رسم جایزه یک سال زندانی می‌‏شود.

یاسین" در طول 78 سال زندگی در غربت ، دوبار ایران می رود ، یک بار سال 1350 برای سخنرانی در دانشگاه پهلوی سابق و یک بار هم سال 1366 به دعوت سازمان ایران‌‏شناسی.

یاسین پس از 82 سال تلاش و فراگیری زبان و تاریخ کشورهای گوناگون , دربامداد روز شنبه 13 آوریل سال 2002 به علت سکته مغزی در سن 82 سالگی در بیمارستان جان هاپکینز واشنگتن درگذشت .

روناک یاسین" از بزرگترین منتقدان ادبی , زبان شناس و اسطوره‌‏شناس کرد بود، اما افسوس که در میان مردمان سرزمینش ناشناخته بود . مرگ او ضایعه‌ای دردناک برای روشنفکران و علاقمندان به این بانوی فرهیخته است، او بنا به آشنایی‌‏اش با بزرگانی چون "ساموئل بکت" در گفتار و نوشتارش , محرومیت و درماندگی انسان‌‏هارا تصویر می کرد . انعکاس این گفته را می‌‏توان در داستان های "خاطرات یک رعیت کرد " و "مافیای قدرت " و " دفن دموکراسی" که نوعی اعتراض به اوضاع احتمالی و شرایط سیاسی منقطه‌‏ای معاصر است، مشاهده کرد .

                                                   یادش گرامی و راهش پر رهرو

                                                                    منبع : اینترنت  


/ 0 نظر / 29 بازدید