آلزایمر توسعه شهری در سروآباد

سروآباد ، قربانی کدام گناه ناکرده است ؟

همه می دانیم بر بالین این شهرکوچک چه کسانی بزرگ شدند اما بزرگواری را

نیاموختند!                               

دود اگربالا نشیند کسر شان شعله نیست / جای چشم ابرو نگیرد گرچه او بالاتر است                                                   

 این گونه بالانشینی ها ، خشت بر دریا نهادن و به فراموشی سپردن رسالت و دَینی است که باید به مردم ادا شود . مسئولین عمرانی شهرما ، وظیفه خور خدمات ناکرده ای هستند که چرا های بی شماری را پیش روی مان ، علم کرده است هدف از انتصاب یا انتخاب این مسئولین ، وصل بوده است نه فصل ، اما ظاهراً در سروآباد جای این دو مقوله عوض شده است آن هم به خاطر ناکارامدی و توقعات نامعقول ! مولوی گوید :

کوزه چشم حریصان پر نشد  /   تا صدف قانع نشد پُر دُر نشد

متاسفانه ، طاعون بی خیالی و بی تعهدی که از دیرباز بر این شهر سایه گسترانیده ، حدود 15 سال است ، مانع هرگونه تغییر  خوش بینانه و جدی در سروآباد شده است . امکانات سروآباد را با قبل از شهرستان شدن مقایسه کنید و ببینید آیا چیزی به جز تابلوهای نمایشی و نام های بی مسما تغییر کرده است ؟

آیا این جای نگرانی نیست ، لا اقل اگر پیشرفت نداریم ،پسرفت هم نکنیم .در گذشته خدماتی همچون زایشگاه ، دندانپزشکی ، داروخانه خصوصی و.... وجود داشت در حالیکه اکنون سروآباد از این خدمات ابتدایی و ضروری نیز محروم است . در روستاهای اطراف طرح هایی که برای روستاها اجرا می گردد مثل طرح هادی تا حدودی مفید و مناسب بوده است ولی در جایی مثل سروآباد علیا به این دلیل که نام توخالی شهر را یدک می کشد از اجرای چنین طرح هایی محروم می شود و خدمات شهری نیز در آن جا ارائه نمی گردد یا مثلاً طرح هایی همچون طرح شهید رجایی کمیته امداد که اقشار مسن و کم درآمد را تحت پوشش قرار می داد اکنون به خاطر تغییر نام سروآباد از بخش به شهر ، چنین خدماتی از این اقشار قطع شده است. کجاست این خدمات شهری؟ از زمان شهرستان شدن سروآباد تا کنون چه گلی به جمال این شهر زده شده است ؟ هنوز که هنوز است در حسرت یک جواب صادقانه ایم !

از زمانی که سروآباد ، به عناوینی همچون بخش ، شهر و شهرستان ملقب گردید شاید بیش از 30 سال می گذرد در حالیکه سروآباد هنوز درمانگاه دارد درمانگاهی که از انجام یک بخیه ساده هم عاجز است آنگاه بر روی تابلوی این درمانگاه نوشته شده ، بیمارستان ! مفهومی که از این واژه آموخته ایم غیر از آن چیزی است که در عمل مشاهده می شود . مثلاً به دلیل عدم تنوع دارویی ، ظاهراً سروآبادی ها باید طوری مریض شوند که نسخه دکتر درمانگاه برای بهبودی شان کفایت کند زیرا در
این داروخانه تنها دارویی عرضه می شود که نسخه اش را دکتر درمانگاه پیچیده باشد ! آیا این ، بازی با کلملت نیست ؟ خیانت نیست ؟ اگر مشکلات شهری تنها با تغییر نام و
تابلوهای خیالی حل می شود از این به بعد ، فرمانداری سروآباد را استانداری ،
شهربازی 1000 متری را که از ابتدای پاییز به خواب زمستانی رفته ، پارک ارم و ورودی
و خروجی های سروآباد را اتوبان تهران – کرج بنامیم شاید فرجی حاصل شود و سروآباد
ترقی کند !

چرا باید به مردم دروغ گفت ؟ پیداست که دروغ گفتن تنها یک دلیل دارد آن هم توجیه غیر منطقی ناکارمدی است .

 روراست بودن با مردم ، جریان توسعه شهری را بهبود می بخشد چون در این صورت ناکارامدی ها ، ناراستی ها و بی تعهدی ها پنهان نخواهد ماند و چاره ای جز تلاش وجود نخواهد داشت  .

مسئولین عمرانی شهر و در رأس آنها فرماندار محترم سروآباد :
صادقانه بگویید که از ابتدای امسال تا کنون چند خانواده ، سروآباد را به مقصد
مریوان ترک کرده اند ؟ چرا ؟؟؟

تصور این است که در سروآباد قحطی آمده است ! قحطی تدبیر در مدیریت و تعهد .

بی شک دولت هزینه هایی را برای عمران و توسعه ی سلامت مردم
در اختیار تمامی استانها قرار می دهد تا با مدیریت صحیح استانها و شهرستانها در
مسیر درست هدایت شود حال اگر این هزینه ها در جای خود و در وقت مناسب اعمال نشود دیگر همه پندارها و گفتارها و رفتارها ، آب در غربال کردن است !

در هرحال زمان در گذر است و در آینه فردا ، رفتارهای امروزی مسئولین  را به خوبی خواهیم دید . پس بهتر است فرصت ها را دریابید و غنیمت بشمارید تا اطمینان خاطر و سرفرازی را به غنیمت ببرید و شرمنده وجدان کاری خود نباشید .

حافظ در مورد ارزشمندی فرصت این گونه می سراید :

ده روزه مهر گردون ، افسانه است و افسون 
                                نیکی به جای یاران ، فرصت شمار یارا

/ 4 نظر / 25 بازدید
شهروند

کاک کوهیار چشم ها و گوش ها برای عمران و ابادانی سرواباد کور و کرند . درد سرواباد بی دواست کار سرواباد با خداست .

کریمی

واقعا که: شایسته است به این عالمان بی عمل و زنبوران بی عسل آفرین و مرحبا گفت : وقتی که کارنامه ی فعالیت صاحبان این خانه ی ترک خورده و ویرانه (سروآباد )را می نگیریم به یاد شعر زیر می افتیم: علم چندان که بیشتر خوانی چون عمل در تو نیست نادانی. اری شهرستان سروآباد نیازمند رنسانسی رفاهی،علمی و معیشتی ست . به درود

اقبال اداک

با سلام و عرض ادب و احترام : با توجه به وجود نواقص و کاستی های شهرستان همیشه فقیر و مظلوم سروآباد ، به انتظار روزی که همه ی طلسم های نادانی شکسته شود و استارت علم و دانش کاراتر زده شود.