• سر خط

                                   

 • سر خط ، سریالی است که در حال حاضر از شبکه ی سه پخش می شود این سریال، متفاوت از همه ی سریال هایی است که حمید لولایی در آن ها نقش آفرینی می کرد . این بار صمد مردی است اهل خانه و کار و زندگی . این سه مقوله ، هر کدام جداگانه مفاهیمی هستند برای فهم زندگی .دریغا که جاده ی تفهیم صعب العبور است ! صمد این بار می خواهد ریگی به کفش هایش نباشد اصلاً می خواهد بی کفش باشد ولی خودش باشد ! این ها ندا و یا فریادی است که گوشمان با آن ها آشناست . حرکات ، گفتار و اتفاقاتی که می بینیم ، نه یک فیلم بلکه آیینه ای است که تمام و کمال ، رویدادهای امروزین را نمایش می دهد . صمد اهل کار است اما کفاف نمی کند ! صادق است اما صداقت نمی بیند ! اهل زندگی است اما زندگی سر ناسازگاری دارد . اگر چه بعضی حرکات و گفتار بازیگران این سریال خنده بر لب می نشاند دریغا که همه ی این ها خنده ی طنز است وخنده ی طنز خنده ی تلخ است و درد ! با همه ی این ها صمد همچنان ادامه می دهد چرا که جبر زندگی این گونه حکم می کند . صمد به دنبال عمری تلاش بازنشست می شود اما انگار که بیش از هر زمان دیگری نیازمند است . همه ی این ها دردهایی است که می بینیم یا به انتظار دیدنش نگرانیم .

نیما این گونه فریاد برمی آورد :

       به کجای این شب تیره بیاویزم قبای ژنده ی خود را

                                      تا کشم از سینه ی پر درد خود بیرون

                                                          زخم هایی که به خون دل آلوده است

گرچه اینک اواسط سریال است و معلوم نیست که آیا ناملایمات روزگار، هچون خیلی ها صمد را از راه  به در می کند یا همچنان ترجیح می دهد بی کفش طی طریق نماید و زانوی دنائت خم نکند ؟

/ 3 نظر / 37 بازدید
ياور ابراهيمي

سلام! با اينكه با طنزهاي تلويزيوني هيچ مخالف نيستم، اما پخش دو سريال در پر مخاطب ترين شبكه آن هم در بهترين ساعات پخش، سوال برانگيز نيست؟ كاراكترهاي اين سريال ها (مخصوصاً سريال نقطه سر خط) در سالهاي گذشته در چندين مجموعه ديگر به كرات تكرار شده اند. سناريوي طنزهاي چهارخونه، خانه به دوش، سه در چهار و ...همگي داستان خانواده اي با وضعيت مالي ضعيف، يكي دو پسر و دختر در آستانه ازدواج، بحث هاي خاله زنكي، فقر فرهنگي و درگيري فزاينده در روزمرگي است. جان كلام، روزمرگي سخيف خانواده هاي شهري است، شايد تنها هدف ساخت مجموعه هايي از اين دست نيز همين باشد.

ندا

با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما آقای ازم. من کلا بانظر شما موافقم با حرف ایشون که گفتن موضوع فیلم ها تکراری موافقم . ولی همون طور که خودتون گفتید این سریال ها آیینه ای هستند از زندگی خود ما. ولی با این وجود تو90% مواقع ما از این فیلم ها درسی نمیگیریم چون فقط با این دید که تکراری اند بهشون نگاه میکنیم . خب بایدم تکراری باشن چون زنگی خیلی هامون این شکلیه. نه؟؟[لبخند]

مهدی سیدی

سڵاو و ڕێز! که‌ بابه‌ته‌که‌ی به‌ڕێزتانم خوێنده‌وه‌ ده‌ستم دایه‌ سه‌یر کردنی به‌ به‌رده‌وامی. به‌ڵام ده‌توانم بڵێم فیلمێکی باش نییه‌.